Koronavírus archívuma - Gyermekjóléti és Bölcsődei Igazgatóság Eger

Koronavírus archívuma

 

2021. március 11.

A koronavírus idején az általános és a bölcsődékre vonatkozó szabályok eljárásrendje innen letölthető

 

ELJÁRÁSREND

amely a www.koronavirus.gov.hu , a www.nnk.gov.hu , a www.kormany.hu, www.magyarkozlony.hu, www.magyarbolcsodek.hu honlapokon megjelent, valamint a Miniszterelnökség Családokért Felelős Tárca Nélküli Minisztere által,
2021. március 11-ig kiadott szakmai anyagok alapján készült.

Általános szabályok

  1. Az intézmények bejáratánál figyelmeztető felhívást kell kitenni a kötelező maszk hordására, továbbá vírusölő hatású kézfertőtlenítőt kell biztosítani, annak használatára fel kell hívni a figyelmet.


  2. Elsődleges és legfontosabb megelőző intézkedés, hogy kizárólag egészséges, tüneteket nem mutató személy állhat munkába, mehet közösségbe.

  1. A személyi higiénére fokozottan kell figyelni:
  • A fertőzés megelőzésének legfontosabb módja a gyakori, alapos szappanos kézmosás érkezéskor, illetve szükség szerint naponta többször. Kézfertőtlenítők fokozott használta szükséges!
  • Kéztörlésre papírtörlőt kell használni, kerülni kell a textiltörölközőt!

  • A köhögési etikett betartása, azaz köhögéskor, tüsszentéskor el kell takarni az arcot könyökhajlattal vagy papírzsebkendővel.

  • A papírzsebkendőt egyszeri használat után ki kell dobni a lábpedálos szemeteskukába helyezett szemeteszsákba!
    Naponta több alkalommal ki kell üríteni a szemeteseket!

  • Kerülni kell a felesleges közvetlen testkontaktust, valamint a saját arc, szem, száj érintését.

  1. Javasolt a 1,5 méteres védőtávolság megtartása, kerüljük a csoportosulást!

 

  1. A vizes egységekben a kézmosás és kézfertőtlenítési lehetőséget biztosítani kell!

 

  1. Találkozásokkor kerülni kell a szokásos érintkezési formák közül a kézfogást, puszit!

 

  1. Kiemelt figyelmet kell fordítani a folyamatos vagy rendszeres, fokozott intenzitású természetes szellőztetésre. Ventilátorok használata csak folyamatosan kitárt ablakok mellett javasolt.

 

  1. Kiemelten fontos és napjában többször is (főképp érkezések és távozások után) fertőtleníteni kell azokat a felületeket, melyeket kézzel gyakran érintenek (ilyenek pl. az ajtókilincsek, korlátok, villanykapcsolók, telefon stb.)

    A felületek fertőtlenítésére jól alkalmazhatók az alkohol bázisú gyorsfertőtlenítők, illetve a fertőtlenítő kendők, míg a klórálló burkolattal ellátott helyiségek padló és fal burkolatainak fertőtlenítésére használhatók a klórtartalmú készítmények.
  • A fertőtlenítőszereket minden esetben a gyártó által, magyar nyelven feltüntetett használati utasítás szerint, megfelelő koncentrációban és megfelelő behatási idővel kell felhasználni megfelelő szellőztetés mellett! Amennyiben a használati utasítás előírja alkalmazásukhoz védőeszköz szükséges.
  • Ózongenerátorok fertőtlenítésre történő használata Magyarországon jelenleg nem engedélyezett.

  • A helyiségek UV-fénnyel történő fertőtlenítése is kizárólag emberek távollétében történhet.

  • Kiemelt figyelmet kell fordítani a bölcsődei csoportszoba és egyéb kisgyermekellátást szolgáló helyiségek, valamint a felnőttek által használt helyiségek folyamatos vagy rendszeres, fokozott intenzitású természetes szellőztetésére!

 

  1. Teendők munkatársi tünetek esetén:
  • Amennyiben a bölcsődei dolgozó bármely fertőző betegség tüneteit mutatja, otthon kell maradnia mindaddig, amíg a tünetmentesség nem igazolt.
  • Ha valaki fertőzött személlyel kerül kontaktusba, vagy kontaktként kerül nyilvántartásba www.nnk.gov.hu oldalon közzé tett aktuális eljárásrendet kell követnie és folyamatosan nyomon követni!

  • Dolgozó amennyiben tünetet észlel magán azonnal jeleznie kell a vezetőnek, munkába ne érkezzen. Ha munkában lesz rosszul, mutat tüneteket haladéktalanul jelezni kell a társának, aki értesíti a vezetőt, és a dolgozónak a legrövidebb úton el kell hagyni a csoportszobát, irodát, az intézményt.

  • Dolgozó, ha a családtagján észlel tünetet, szintén ne jelenjen meg a munkahelyén, melyről értesíteni kell a vezetőjét, a további teendőkig.

  • Minden esetben a dolgozó a saját háziorvosával köteles a kapcsolatot felvenni, az általa adott utasításokat betartani, a szerint eljárni és erről munkahelyi vezetőjét értesíteni.

 

Bölcsődékre vonatkozó szabályok

1. Érkezés/elvitel:

  • A járvány szempontjából a legnagyobb veszélyt a megbetegedett köhögő, tüsszögő ember jelenti, így az intézménybe kizárólag egészséges, tüneteket nem mutató gyermek, szülő jöhet be.
  • A kisgyermekek ellátásában, az intézmények, szolgáltatások működtetésében csak egészséges és tüneteket nem mutató dolgozó vehet részt.
  • Az intézmény és az egységek bejáratánál vírusölő hatású kézfertőtlenítő megtalálható, melyet minden intézménybe lépő köteles használni.

  • Intézménybe lépéskor, tartózkodáskor a szájmaszk és lábzsák használata a szülőnek / vendégnek kötelező!
  • Kérjük a szülőket, hogy a gyermeküket érkezéskor lehetőleg alapos kézmosás után adják át a gondozónőnek, ahol zsiliprendszerben történik a gyermek átadása.
  • A gyermeket reggel, illetve délután egy szülő kísérje be, illetve vigye haza az intézményből.

  • A gyermekek átadása során , az öltözőkben , átadókban egy időben  csak annyian tartózkodjanak, hogy a 1,5 méteres védőtávolság tartható legyen.
  • Az intézményen belül, a bölcsőde udvarán a csoportosulásokat lehetőség szerint mellőzni kell.
  • A munkába, bölcsődébe érkezéskor, foglalkozások, étkezések előtt és után minden gyermek/dolgozónak alaposan kezet kell mosni, illetve egész nap ajánlott a sűrűbb, szappanos kézmosás.

2. Új gyermek fogadása

  • családlátogatás: jelen helyzetben a családlátogatás a megszokott formában nem megvalósítható, azonban fontos, hogy kellő információval rendelkezzen az intézmény a gyermek fejlődéséről, egyéni szokásairól és a szülők elvárásairól. Javasolt egyéb kommunikációs eszköz használata, amelynek segítségével megismerhetőek a gyermek szokásai.


  • beszoktatás: A korábbi beszoktatási rend továbbra is fennáll (egy szülő/gondozó egy gyermekkel 2 héten keresztül), viszont meg kell kérni a szülőt, hogy viseljen maszkot a bölcsődében. Amennyiben lehetséges hozzon magával tiszta váltócipőt, vagy lábzsákot húzzon fel a bent tartózkodás idejére. Javasolt érintésmentes hőmérővel testhőt ellenőrizni.

    A folyamatos kézfertőtlenítést fel kell ajánlani a szülőnek, a beérkezéskori kézmosásra pedig fel kell hívni a figyelmet! Az időjárás függvényében a beszoktatás időtartamának nagy részét lehetőség szerint a játszóudvaron töltsék a szülők és gyermekek!

 

  • szülői értekezlet: megtartása online formában történjen, ha ehhez nincsenek meg a feltételek a szülőket írásos formában rendszeresen tájékoztatni kell az őket érintő eseményekről.  A napi, személyes kapcsolattartás kisebb mértéke miatt a zárt facebook csoportban lehetséges tájékoztatni a kisgyermeknevelőknek az érintett csoportok szüleit a szükséges információkról, programokról. Hívjuk fel a figyelmet a honlapunkra is! www.gyermekjoleteger.hu

 

3. Napi teendők (kisgyermeknevelő, dajka, dolgozó):

  • A járványügyi szabályok betartása mellett elsődlegesen biztosítani kell a szeretetteljes nevelést, gondozást.
  • Átmeneti tárgyat a gyermek bevihet magával az intézménybe, szolgáltatásba, amelyet fertőtleníteni szükséges. Amennyiben ez a tárgy textil kendő/pelenka vagy rágásra használt anyag, úgy a szülőtől kérni kell annak naponta történő mosását, fertőtlenítését.
  • A gyermekeknek meg kell tanítani az úgynevezett köhögési etikettet. Ennek érdekében megfelelő mennyiségű papírzsebkendő folyamatos rendelkezésre állásáról kell gondoskodni.

  • Fokozottan ügyelni kell arra, hogy a bölcsődébe érkezéskor, foglalkozások, étkezések előtt és után minden gyermek, munkatárs alaposan mosson kezet.
  • Kerüljük a felesleges közvetlen testkontaktust, valamint a saját arc, szem, száj érintését is.

  • Nagyon fontos a csoportszobák fokozott és folyamatos szellőztetése az időjárás és a környező forgalom függvényében. A folyamatos légcsere miatt a szülőket kérjük meg, hogy a gyermekeiket rétegesen öltöztessék, vagy az öltöző szekrénybe gondoskodjanak a megszokottnál változatosabb (hosszú ujjú póló, harisnya, zokni, pulóver) ruhaneműkről gondoskodni.

  • A napirend szervezése során ügyelni kell arra, hogy a levegőztetés a lehető legtöbb időt ölelje fel a napi tevékenységből, javasolt, hogy amint az időjárás engedi a játszóudvaron fogadják és adják át a gyermekeket a szülőnek.

  • Fertőtlenítő takarítás naponta többször történjen! Mivel a köhögéssel, tüsszentéssel a különböző felületekre kerülhet a vírus, ezért a vírus inaktiválása érdekében fokozottan ügyelni kell az intézmény területének tisztaságára, vagyis a fertőtlenítő takarítás során kiemelt figyelmet kell fordítani arra, hogy a kézzel gyakran érintett felületek (ilyenek pl. az ajtókilincsek, korlátok, villanykapcsolók, mosdók csaptelepek stb.) vírusölő hatású szerrel fertőtlenítésére kerüljenek.

  • A gyermekek által használt játékokat, sporteszközöket, játszótéri eszközöket rendszeresen vírusölő hatású szerrel kell fertőtleníteni. A takarítást, fertőtlenítést úgy kell megszervezni, hogy a gyermekek egészségét ne veszélyeztesse.

  • A csoportszobában lévő szőnyegeket lehetőség szerint takarítógéppel nedvesen javasolt tisztítani, a folyadékhoz fertőtlenítő adagolása szükséges.
  • A gyermekek altatása az ágyak 1,5 méteres távolságra való helyezésével történik.

5. Rendezvények:

  • Évkörökhöz kötődő rendezvény szervezése csak a délelőtti órákban és csak a gyermekek számára javasolt, külső szereplők bevonása nélkül, zártkörű módon lehetséges, de az adatvédelmi szabályok betartása mellett törekedni kell az élmények megosztására a családokkal.
  • A veszélyhelyzet ideje alatt nem vehető igénybe az üres férőhelyeken az időszakos gyermekfelügyelet!

 

4. Étkezések:

  • Fokozottan kell ügyelni az étkezés helyszínének tisztaságára, a folyamatos fertőtlenítésére. A felületek tisztításakor ügyelni kell a környezet vírus-mentességének a megőrzésére, a munkafolyamatok megfelelő szétválasztásával, valamint a gyakoribb fertőtlenítés bevezetésével.
  • Étkezés előtt és után kiemelt figyelmet kell fordítani a gyermekek alapos szappanos kézmosására vagy kézfertőtlenítésére!
  • Étkezés előtt és után kiemelt figyelmet kell, hogy fordítson a dolgozó is az alapos szappanos kézmosására vagy kézfertőtlenítésére!

  • A biztonságos hőkezeléssel készíthető ételeket kell az étlapon tartani. A zöldségeket, gyümölcsöket folyóvízzel kell lemosni. A nyers, kellően nem tisztítható alapanyagot tartalmazó ételek feltálalását kerülni kell.
  • A gyermekek által használt edényeket, evőeszközöket, poharakat, tálcákat megfelelő hatásfokú fertőtlenítővel kell elmosogatni, a tiszta evőeszközöket, poharakat, tányérokat, tálcákat cseppfertőzéstől védetten kell tárolni. Az étkeztetést végző személyzet számára vírusölő hatású, alkoholos kézfertőtlenítő szert kell biztosítani.

 

5. Térítési díj fizetés

  • A térítési, valamint az étkezési díjak befizetése során kerülni kell a sorban állást. Javasolt a befizetést olyan helyiségben megszervezni, amely a gyermekekkel történő kontaktust nem teszi lehetővé (pl. külön bejáratú helyiség).
  • A térítési díj befizetésekor is szájmaszkot és lábzsákot szükséges viselni a szülőknek.

6. Beteg gyermek:

  • Köteles a szülő az intézményt értesíteni, ha gyermekénél koronavírus-gyanú vagy igazolt fertőzés van.
  • Amennyiben a gyermek fertőző betegség tüneteit mutatja, otthon kell maradnia mindaddig, amíg a tünetmentesség nem igazolt.
  • Amennyiben az intézményben a gyermeknél a fertőzés tüneteit észlelik a munkatársak, azonnal el kell különíteni, egyúttal értesíteni az orvost, valamint a gyermek szüleit.
  • A szülőket tájékoztatni kell arról, hogy amennyiben gyermeküknél betegségre utaló tüneteket észlelnek, a Nemzeti Népegészségügyi Központ aktuális eljárásrendje alapján gondoskodjanak orvosi vizsgálatról.

  • A beteg gyermek felügyeletét ellátó személynek kesztyű és maszk használata kötelező.
  • A hiányzó gyermek csak gyógyultan térhet vissza a közösségbe, melyről szóló igazolást a házi gyermekorvos ad ki. Igazolás hiányában a gyermeket nem jöhet vissza a csoportba.
  • Csoport, illetve egység bezárására igazoltan koronavírus fertőzött gyermek, illetve az adott csoportban, illetve egységben dolgozó igazoltan koronavírus fertőzött munkatárs esetén kerül sor.

 

7. Továbbképzések:

  • Továbbképzéseket kizárólag online formában lehet megtartani.

 

8. Szakmai gyakorlat:

  • Szakmai gyakorlat a veszélyhelyzet időtartama alatt nem tartható. Vizsga céljából az intézményekbe csak egészséges hallgatók léphetnek be, számukra is kötelező a maszk használat és a higiéniás szabályok betartása, azonban a gyermekcsoportokban nem végezhetnek közvetlen megfigyelést.

 

8. Vezetői feladatok  

  • A vezetők folyamatosan tájékozódnak a megelőzéshez kapcsolódóan közétett információkról a www.koronavirus.gov.hu, a www.nnk.gov.hu, a www.kormany.hu, www.magyarkozlony.hu, www.magyarbolcsodek.hu oldalakon.

  • Nyomon követik az Operatív Törzs bejelentéseit, a hozott intézkedésekről informálja az ellátottakat és a dolgozókat.
  • A vezetők kötelesek haladéktalanul az Igazgatóságot értesíteni az eljárásrendben részletezett történéseket, feladatokat érintő rendkívüli eseményekről, mulasztásokról.

 

A fenti eljárásrend a családi bölcsődékre is alkalmazandó!

Jelen eljárásrend a 2020. szeptember 22. napján érvényes ajánlások alapján készült.

Eger, 2021. március 11.

Perczéné Bocsi Orsolya
igazgató

igazgatosag@gyermekjoleteger.hu

 

2021. március 8.

Tisztelt Szülők!

A kormányzati döntés értelmében a bölcsődéink továbbra is fogadhatják
a gyermekeket, a korábban bevezetett védelmi intézkedések betartása mellett.

A Magyar Bölcsődék Egyesülete által tett közlemény szerint, a fertőzéses esetszámok alapján a Fenntartó dönthet a részleges vagy teljes bezárásról.

Az intézményeinek jelenleg 80% feletti kihasználtsággal működnek, nincs több beteg gyermek, mint az elmúlt évek hasonló időszakában volt.

A dolgozói hiányzás is elenyésző, így ezek alapján jelen pillanatban nem indokolt a bezárás.

Természetesen az adatokat és az ellátással kapcsolatos ajánlásokat napról-napra nyomon követjük, szükség esetén megtesszük az indokolt lépéseket, addig is ellátjuk és gondozzuk a gyermekeket az Önök munkavégzését segítve.

 

Az Önök gyermekeinek, és az intézményben dolgozó kollégák egészségének megőrzése érdekében felhívjuk a figyelmüket a következőkre:


• A bölcsődét csak egészséges gyermek látogathatja!
• A bölcsődébe érkezéskor a gyermek szülője, kísérője, viseljen maszkot!
• Egyszerre csak egy szülő és gyermeke tartózkodhat az öltöző térben, ezért a bent töltött idő lehetőség szerint a lehető leg rövidebb legyen!
• Kérjük Önöket, használják a kihelyezett lábzsákokat és a kézfertőtlenítőt!

• Gyermekeik számára biztosítsanak megfelelő mennyiségű, időjárásnak megfelelő váltóruhát!
• Alváshoz behozható személyes tárgy tisztítás és fertőtlenítés után!
• A kisgyermeknevelőnek a gyermek átadásakor, csak a legszükségesebb információkat osszák meg, hosszasabb beszélgetésre nincs lehetőség.


A gyermekek biztonsága érdekében fokozott figyelmet fordítunk a felületek és tárgyak, játékok fertőtlenítésre, továbbá a szabad levegőn való tartózkodást részesítjük előnyben.

Megértésüket és együttműködésüket köszönjük!

A bölcsődei főzőkonyhákról vendégétkeztetésre továbbra is van lehetőség a vezetőkkel megbeszélt módon.


A Család és Gyermekjóléti Központ, valamint a Család-és Gyermekjóléti Szolgálat a korábban megszokottak szerint fogadja az ügyfeleket, az alábbiak betartása mellett:


• A Központ és Szolgálat épületeibe történő belépéskor kötelező
a szájmaszk és a kézfertőtlenítő használata.
• Az ügyfelek között megfelelő védőtávolságot szükséges tartani (2m).

• Az ügyfélfogadásra szolgáló helyiség folyamatos szellőztetését
biztosítani kell.
• Az ügyfél távozása után minden esetben a helyiség fertőtlenítését
el kell végezni, addig új ügyfelet fogadni nem lehet.


Köszönettel
Perczéné Bocsi Orsolya
igazgató

igazgatosag@gyermekjoleteger.hu



Gyermekjóléti és Bölcsődei Igazgatóság
3300 Eger, Arany János u. 20/a.
36/310-924; 36/785-422