Család és Gyermekjóléti Szolgálat munkája - Gyermekjóléti és Bölcsődei Igazgatóság Eger

Család és Gyermekjóléti Szolgálat munkája


A Szolgálat család és gyermekjóléti szolgáltatást az Eger MJV területén élő családok számára nyújtunk.


A család- és gyermekjóléti szolgáltatás az egyének, családok kiegyensúlyozottabb életvitele, a konfliktushelyzetek feloldása, a hátrányok mérséklése, a gyermekek testi, lelki egészségének családban történő nevelésének elősegítése érdekében működtetett szolgáltatás.

Tevékenységük hozzájárul az egyének, gyermekek, családok veszélyeztetettségét, krízishelyzetét előidéző okok feltárásához, a kialakult veszélyeztetettség illetve krízishelyzet megszüntetéséhez, lehetőség szerint megelőzve a gyermek családból történő kiemelését is.


A családsegítés és gyermekjóléti szolgáltatás feladatai


Információnyújtás, és tájékoztatás

felvilágosítás adása az egyének, családok részére a szociális, gyermekvédelmi, családtámogatási, és egyéb ellátások elérhetőségéről és igénylésének módjáról.


Ügyintézés segítése

segítségnyújtás az ellátást igénybevevők részére hivatalos ügyeik intézésében azzal a céllal, hogy a jövőben önmaguk is el tudjanak járni saját érdekükben, és képesek legyenek önállóan intézkedni.

Szociális segítő munka keretében


lehetőség biztosítása arra, hogy a segítséget kérő egyén, gyermek vagy a róla gondoskodó szülő/gondviselő képesség váljon problémái megoldására, konfliktusai rendezésére, döntései meghozatalára.


Ellátásokhoz, szolgáltatásokhoz való hozzájutás érdekében


segítség nyújtása az egyének és családok számára támogatások, ellátások, szolgáltatások, egyéb juttatások igénylésében.

Hozzáférés biztosítása – a család és gyermekjóléti központnál igénybe vehető szolgáltatásokhoz, úgymint: jogi tanácsadás, pszichológiai tanácsadás, családterápia, családkonzultáció, mediáció.


Szabadidős, közösségi programok szervezése


szabadidős programokkal a gyermekek és családok számára a szabadidő hasznos eltöltésének elősegítése családi- és szünidei játszóházak szervezésével, megelőzve, hogy a gyermekek a negatív értékekkel rendelkező kortárscsoportok felé sodródjanak.

Önsegítő csoportok létrejöttének támogatása a hasonló problémákkal küzdő egyének számára.


Jelzőrendszer működtetése:

A gyermek veszélyeztetettségét, illetve a család, a személy krízishelyzetét észlelő rendszert (jelzőrendszert) működtet a szolgálat.

Ennek keretében figyelemmel kíséri a városban élő családok, gyerekek, személyek életkörülményeit, szociális helyzetét, különböző szolgáltatások, ellátások iránti szükségleteit, hatósági beavatkozást igénylő helyzeteket.

A megelőző rendszerben koordinálja a szolgálat a jelzésre köteles szervezetekkel történő együttműködést, és ösztönzi a nem állami szervek, valamint a magánszemélyek részvételét.


Fogadja a beérkezett jelzéseket, felkeresi az érintett személyt, valamint családot, és tájékoztatja a család és gyermekjóléti szolgáltatásokról.

A gyermek, az egyén, és család szükségleteihez igazodó intézkedéseket tesz a veszélyeztetettség illetve krízishelyzet megelőzése, megszüntetése érdekében.

Anonim jelzés lehetősége

Krízis esetén a jelzés szóban is megtehető, amit 1 napon belül írásos formában is meg kell tenni. Jelzés anonim módon is tehető, amikor nem jelenik meg a jelzést tevő személye, illetve bántalmazás és elhanyagolás esetében zártan kezelendő jelzőlap töltendő, szintén a jelzést tevő személyének anonimitása miatt.




Egyéb szolgáltatások

Korrepetálás


a családgondozás alatt álló, tanulási nehézségekkel küzdő tanulóknak egyéni formában előre egyeztetett módon korrepetálást biztosítása.